Zamiana układu współrzędnych w formie na układ kartezjański

Wielu z was denerwuje fakt iż początek układu współrzędnych na formie jest w lewym górnym rogu. Ostatnio podczas pisania programu bardzo mnie to irytowało i postanowiłem coś z tym zrobić. Zamiana na „tradycyjny” układ ze środkiem w środku formy, taki jak od podstawówki rysujemy w zeszycie 🙂 jest bardzo prosta: W TForm.Create dodajemy następujący kod: […]

Czytaj więcej

Zabarwienie obrazka

Chciałbym przedstawić sposób na zabarwienie obrazka jednym kolorem. Procedura najpierw oblicza wartość nasycenia wybranego koloru, a następnie usuwa dwa pozostałe. Ze względu na powolne działanie, procedura sprawdza się bardzo dobrze jedynie przy obrazkach niewielkich rozmiarów.

W tej procedurze zabarwiamy rysunek na czerwony, aby wykonać to dla barwy zielonej lub niebieskiej wystarczy zmienić Pixels[x,Y]:=RGB(Nasycenie,0,0); na […]

Czytaj więcej

Wykonanie zrzutu ekranu

Przedstawiona procedura wykonuje zrzut ekranu do obiektu TImage, a następnie zapisuje obraz na dysku jako plik capture.bmp w katalogu, z którego uruchomiliśmy program.

Autor: Nakiel

Czytaj więcej

Tekst pod dowolnym kątem

Tym razem wykonamy procedurę wyświetlającą tekst pod określonym kątem. Najpierw ustawiamy parametry początkowe, następnie tworzymy nowy obiekt czcionki i przypisujemy mu uchwyt (handle) naszego formularza.

Autor: Nakiel

Czytaj więcej

Rozmycie obrazu

Przedstawiony poniżej kod umożliwia stworzenie efektu rozmycia (blur) na dowolnym obrazie BMP. Format pikseli musi być 24 lub 32 bitowy.

Teraz wystarczy wywołać procedurę :

Autor: Nakiel

Czytaj więcej

Przezroczysty formularz

Na początku przypiszemy parametrowi BorderStyle utworzonego formularza wartość bsNone. Następnie wystarczy do źródła programu dodać poniższy kod:

Autor: Nakiel

Czytaj więcej

Porównywanie obrazków

Stwórzmy funkcję, która będzie porównywać dwa obrazki w formacie BMP, a następnie zwróci w ilu procentach są ze sobą identyczne. Oto jej kod:

Wywołanie funkcji:

Image1 i Image2 to obiekty klasy TImage zawierające obrazy w formacie BMP. Miłego testowania 😉 Autor: Nakiel

Czytaj więcej

Operacje graficzne na pasku tytułowym programu

Aby mieć możliwość rysowania po powierzchni paska tytułowego, musimy utworzyć nowy obiekt TCanvas, a następnie przypisać mu uchwyt naszego formularza.

Autor: Nakiel

Czytaj więcej

Jak zrobić gradient?

Na czym polega robienie gradientu? W zmiennych przechowamy sobie składowe wartość r, g i b koloru pierwszego oraz w r2, g2 i b2 koloru drugiego. Następnie obliczamy różnicę pomiędzmy tymi składowymi. Następnie dzielimy wynik przez długośc (lub wysokość), aby wiedzieć, o ile musimy zwiększać poszególne składowe w każdym obiegu pętli. Następnie, w pętli zmieniamy składowe, […]

Czytaj więcej

Jak znaleźć współrzędne punktu znajdującego się w odległości r od danego punktu?

Dla dwuwymiarowego układu:

Dla trójwymiarowego układu:

Musisz dodać do uses Math. Autor: Toster

Czytaj więcej