Witam, przedstawiam sposób, w jaki tworzy się szablony komponentów. Czym są takie szablony? Są to zmienione na nasze potrzeby komponenty oraz zapisane w celu możliwości późniejszego wykorzystania. Jeżeli bardzo często zdarza Ci się np. tak samo obsługiwać dane zdarzenie któregoś z komponentów, to nie musisz tworzyć nowego komponentu – możesz posłużyć się właśnie szablonami.

Sam proces dodawania szablonów jest bardzo prosty. Przykładowo, utworzymy szablon komponentu TEdit z tak obsłużonym zdarzeniem OnKeyPress, aby można było do niego wpisać tylko liczby oraz przecinek. Wstaw na formę TEdit, jego obsługa zdarzenia OnKeyPress powinna wyglądać następująco:

Sprawdzamy, czy znak jest cyfrą, przecinkiem lub czy jest to kod klawisza Backspace (aby umożliwić usuwanie z niego wpisanych wartości). Jeżeli nie, to ustawiamy go na #0.

Zaznacz ten komponent, następnie z menu głównego wybierz Component->Create Component Template. Podaj nazwę nowego szablonu (ja podałem TNumEdit) oraz wybierz, na jakiej zakładce ma się znaleźć. Możesz też zmienić jego ikonę. Gotowe 😉 Możesz teraz używać ‘nowego’ komponentu. Za każdym razem, gdy dodasz na formę TNumEdit, do kodu zostanie dodana obsługa zdarzenia OnKeyPress, czyli przy 10 TNumEdit w kodze znajdzie się 10 OnKeyPress. Zamiast dodawać 10 TNumEdit, możesz dodać tylko jeden, a jako resztę użyć zwykłych TEdit i przypisać im obsługę wciśnięcia klawisza tą, którą ma ten jeden TNumEdit. Zaznacz wszystkie zwykłe pola edycyjne, w ObjectInspector wybierz ‘Events’, znajdź OnKeyPress i wybierz odpowiednią procedurę zdarzenia OnKeyPress, należącą do jedynego TNumEdit na formie.

Możesz dodawać także szablony będące zbiorem komponentów, przystosowanych do Twoich potrzeb. Po prostu zaznacz kilka komponentów i wybierz Create Component Template z menu Component.

Autor: Iskar