Wstęp – czyli nic ciekawego….
Kilka słów na początek.
Postanowiłem zacząć pisać kurs o pisaniu systemów operacyjnych, ponieważ nie ma żadnych dobrych polskich artów na ten temat, większość, jakie widziałem, kończyły się na przejściu w tryb chroniony i wyświetleniu napisu, poza tym pisząc arty jestem zmuszony do dokładnego zapoznania się z danym tematem i do poszerzania swojej wiedzy Ja sam zacząłem niedawno pisać własnego OS-a i postanowiłem, ze pisząc go będę na bieżąco pisał arty o tym.
Będę starał się opisać wszystko, co się tylko da. Na początek będzie o pisaniu Boot loaderów i systemu w trybie rzeczywistym. To będzie tylko na zasadzie zapoznania się z tym. Ponieważ głównie będę chciał się skupić później na pisaniu OS-a w trybie chronionym. No niestety trzeba na początku przecierpieć zanim dojdziemy do jakiś konkretów.
Z czego będziemy korzystać?
Boot loadera i OSa w trybie rzeczywistym będę pisał tylko w asemblerze(może użyje do tego też pascala ale to się jeszcze zobaczy w trakcie), jak już wspomniałem tu będę chciał Wam tylko pokazać jak to wszystko działa wiec bez sensu jest używanie języków wysokiego poziomu, zwłaszcza jeszcze, że w asemblerze będzie wszystko dokładnie widać. Do tego celu będę używał kompilator NASM.
Tryb chroniony będę opisywał już przy pomocy asemblera i Pascala. Kto chce może użyć innego języka (np. C) zamiana kodu na inny język będzie bardzo prosta, zwłaszcza, że podczas pisania sytemu operacyjnego nie będziemy korzystać z żadnych bibliotek, wszystkie procedury będziemy pisać sami 🙂 Kompilatory: NASM i FreePascal.
Najlepiej zaopatrzyć się jeszcze w jakiś emulator PC, abyśmy nie musieli ciągle kompa restartować, aby sprawdzić czy nasz system działa. Polecam Virtual PC lub Bochs.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w pisaniu własnych OSów.
Autor: Michał Ślaga(Blind)